Өскеменде ер адамның қуығынан бір уыс тас табылған

Өскемендік хирургтар ер адамның қуығынан теннис добының үлкендігіндей тасты алып тастады

60 жастағы ер адам урология бөліміне жедел түскен. Диагностика нәтижесінде пациентте диаметрі 5,5 сантиметр болатын ісік барын анықтаған дәрігерлер дереу ота жасауға кіріскен, деп хабарлайды Устинка LIVE тілшісі ШҚО МӘМС баспасөз қызметі ұсынған ақпаратқа сүйеніп.

Облыстық мамандандырылған медициналық орталықтың урологиялық бөлімшесінің дәрігері, уролог-андролог Руслан Исаханов айтуынша, ота ісіктің мөлшерінің үлкендігіне ғана емес, формасына да байланысты күрделене түскен. Әдетте қуықта жиналған тастар тегіс болса, бұл кісінің тастары "тікенектермен" жабылған. Дегенмен ота сәтті аяқталды.

Пациентке дұрыс диета тағайындау үшін алынған тас химиялық талдаудан өтті.

Ер адамға барлық көмек МӘМС аясында тегін көрсетілгенін айта кеткен жөн. Науқас екі күннен кейін қанағаттанарлық жағдайда ауруханадан шығарылды.

Дәрігерлер бөлімшеде жылына орта есеппен осындай 50-70 ота жасалатынын айтады. Көп жағдайда көлемі 1,5 см-ден аспайтын ұсақ тастар кездеседі де, олар әдетте лазермен ұсақталады. Үлкен тастар, мысалы, осы жолғы жағдайда, тек ашық операциямен алынды.

Цистолитиаз-бұл қуықта тастардың пайда болуы. Бастапқы цистолитиаз кезінде тастар тікелей қуықта жиналады. Екіншілік цистолитиаз кезінде тастар бүйректен немесе несепағардан сол жерге көшеді. Қуықтағы тастар кез келген жыныстағы және әр түрлі жастағы науқастарда кездеседі. Бірақ көбінесе бұл аурумен ер адамдар ауырады. Бұл ретте тәуекел тобында екі топ бар: мектеп жасына дейінгі ұлдар мен 50 жастан асқан ер адамдар, - деп түсіндірді дәрігерлер.